Historie chovu

První anglickou setrou na našem dvoře byla Civa od Zeleného smrku. Černobílá fena, která k nám přišla na podzim roku 1973 jakožto zkažený pes odsouzený k utracení. Rodiče s ní rok po té dokázali složit Podzimní zkoušky v I. ceně a snažili se ji i uchovnit, ale pro její nedostatečnou výšku to nebylo možné. Jejím otcem byl známý Arko von Krippendorf. Celých 7 let byla nepostradatelnou pomocnicí v honitbách MS Ostříž Mlázovice a do psího světa odešla po zánětu dělohy po vyhánění spárkaté zvěře z chemicky ošetřené louky v roce 1981.

Civa od zeleného smrku Civa od Zeleného smrku 

Do dvou týdnů otec domů přivezl černobílou fenku Dolly z Kokrd, která již měla 20 měsíců (narozena 31.1.1980). Jejím otcem byl CH. Hat od Brda a matka Jola z Kokrd. Byli jsme její druzí majitelé a fenka měla za sebou jednu národní výstavu v Českých Budějovicích, kde byla ohodnocena známkou Výborná 2 paní Rafalskou. Podzimní zkoušky Dolly složila na podzim v roce 1982 a několik měsíců na to byla uchovněna v Klubu chovatelů anglických ohařů tehdejším poradcem chovu AS panem MVDr. Zdeňkem Horákem.

Dolly odchovala 3 vrhy v chovatelské stanici mých rodičů jménem z Mlázovic:

Vrh A    Otec : Viktor Zdenkov
             Potomci: Aida, Arga, Alina, Alan, Argo, Aran
             Rok: 1983

Vrh B   Otec : Biss z Risiego Wikrotu
             Potomci: Bella, Betty, Bora, Brit, Bak, Bor
             Rok: 20.4.1986

Vrh C   Otec : Biss z Risiego Wikrotu
             Potomci: Cita, Cira, Cézar, Cero, Car, Cit
             Rok: 1987

Pro mě Dolly byla a navždy zůstane setrovskou profesorkou, která i když nevědomky do mého podvědomí dítěte zapsala nekončící lásku k setrům. Byla to neuvěřitelná dřička na honech, patřičně přísná jak se na fenu patří a hlavně vynikající máma, která s neutuchající trpělivostí vychovala 18 potomků. A takovou si ji stále pamatuji. Její srdíčko dotlouklo v jejích neuvěřitelných 15 letech!

Mé počátky chovu setrů ;-) Já mezi štěňaty vrhu A Dolly se štěňaty vrhu A Štěňata vrhu A Já se štěňaty z vrhu C Dolly, mamča, brácha a já Dolly se štěňaty z vrhu C  Dolly a štěňata vrhu C

Z posledního vrhu C jsme si doma nechali oranžovobílého pejska - Cit z Mlázovic. Nadějný pracovitý pes s překrásnou hlavou nestihl být bohužel uchovněn. Své jméno nesl hrdě a pravdivě, byl natolik citlivý, že s ním mohla pracovat pouze trpělivá ženská ruka a jemné slovo. Tím se stal neodlučitelným psím partnerem mojí mamky. Po složení podzimních zkoušek byl bohatě využíván v lovecké praxi, avšak zvěř mu byla i osudnou při jednom honě, kdy se v mladické nerozvážnosti pustil za zajícem rovnou pod kola auta. Osud mu přiřkl pouhé 4 roky života.

Cit z Mlázovic Já s Citem

Dolly s Citem Dolly s Citem 

Pro snažší zahnání smutku se rodiče rozhodli pořídit dalšího pejska ke stále žijící Dollynce. Obrátili na chovatele pana Martina Ticháčka, který měl z našeho chovu Bellu z Mlázovic, a která zrovna měla vrh. Jediné štěně z jejího vrhu Asta z Jahodnice tak putovalo na náš dvůr do Mlázovic ke své babičce Dolly. Rozkošná tricolorní fenka se narodila 16.5.1992 a jejím otcem byl Waldys z Podřipských polí. Absolvovala Speciální výstavu anglických ohařů v Kutné Hoře v roce 1993 se známkou Výborná 3 u pana Ing. Františka Šonky. Podzimní zkoušky zvládla v I. ceně a 10.2.1996 byla uchovněna v Českém pointer a setter klubu poradcem chovu p. Josefem Němcem.

Asta zvaná Ronny odchovala jeden vrh, byl to poslední vrh v chovatelské stanici se jménem z Mlázovic:
Vrh D    Otec : Alf
             Potomci: Dart, Daisy, Dara, Draga
             Rok: 16.4.1997

Asta z Jahodnice Asta zvaná Ronny Ronny

Ronny na kachnách Ronny jako máma 

Štěňata vrhu D Štěňata vrhu D

Draga, Dara, Daisy, Dart Draga a Dara 

Dvě fenečky z vrhu D nám doma zůstaly až do jejich 8 měsíců. Věnovali jsme se jim jako kdyby měly obě u nás zůstat, ale bylo rozhodnuto, že si ponecháme jen mnou nejoblíbenější štěně Dragu a bude případnou pokračovatelkou chovu. Pro Daru si přijel zájemce a Draga šla nakonec společně se svou sestrou na jižní Moravu k Třebíči. Čas plynul a Ronny už žádný další vrh neměla. Mimo to, že pravidelně a ráda chodila na hony, byla mou pomocnicí při různých terénních průzkumech do semestrálních prací. Na svých deseti letech byla operována pro rakovinu na mléčné žláze a ještě 2,5 roku po té tuto zákeřnou nemoc zvládala a zdolávala svým elánem. Za duhový most odešla na konci léta v roce 2004.

Já s Dragou Mamča se štěňáky Mamča s Ronny a Dragou při výcviku Draga a Dara na svodu

Dart z Mlázovic Ronny, Dart, Draga a Daisy Dart a Daisy

 image Draga, Dara a Ronny Draga a Dara po koupeli

Byly to úmorné 3 měsíce, kdy jsem se ocitla bez psa na dvorku a tak jsem se rozhodla vzít zodpovědnost do svých rukou a začala hledat štěně. Pro mě byl výběr jasný: Oranžovobílý pejsek, který by připomínal před dvanácti lety ztraceného mamčinýho Cita. První nabídka, která se mi zjevila na internetu, bylo bílé vykulené nic na stránkách chovatelské stanice z Mešinské hájovny. Jmenoval se Frodo z Mešinské hájovny a byl okamžitě k odběru. Bylo rozhodnuto… Druhý den jsme se jeli do Zalažan podívat a mamča dostala 25.12.2004 nečekaný dárek k narozeninám. Neubránila se slzičkám štěstí a táta vyraženému dechu. Z rodiny nikdo netušil co chystám, o to větší šok a překvapení to bylo. Onoho dne jsme ještě nikdo netušil, do čeho všeho nás Frodík nevědomky namočí. Lze říci, že znovu obnovil rodinné setrovské šílenství, tentokrát na trošku jiné úrovni než léta předchozí. Možná to bylo taky tím, že jsem dorostla do věku, kdy se má přání a rozhodnutí začala brát trochu vážněji.

S Frodem se začalo jezdit na výstavy, složili se s ním podzimní zkoušky v I. ceně a v roce 2007 byl bez problému uchovněn v Českém poiter a setter klubu panem Františkem Legátem. Jeho veškeré výsledky a bližší informace se dočtete v rubrice PSI. Byl to právě Frodík, který ve mně vzbudil myšlenku o znovuobnovení zašlé „slávy“ chovatelské stanice z Mlázovic. Při mém pátrání po bližších informacích o problematice chovu anglických setrů jsem zjistila, že při převodech chovatelských stanic na mezinárodně uznané názvy byla CHS z Mlázovic zrušena, z důvodu nezažádání o převod. Nezbylo mi nic jiného, než si nechat zaregistrovat novou CHS na mé jméno. Vybírání jména nebylo lehké. Nakonec jsem se rozhodla pro jméno v češtině, aby z něho alespoň trochu byla znát bývalá CHS mých rodičů a zároveň nebylo tak moc strohé. V Bruselu vyhrálo od Mlázovické tvrze a od 31.1.2008 vlastním certifikát nové mezinárodně registrované CHS.

Jaká by to byla chovatelská stanice bez chovné feny? Celý rok 2007 jsem pátrala po vhodném plánovaném vrhu, ze kterého bych si ke konci roku mohla vybrat svou fenečku. Našla jsem jich jen několik a již dlouho jsem očkem pokukovala po angličanech z chlumecké stanice Leslie Leven. Důvod byl jasný, jejich psi mi přišli prostě nádherní, mají neuvěřitelné pracovní i výstavní výsledky a hlavně jsou to zdraví a vyrovnaní jedinci! Přála jsem si fenečku s výraznou trikolorou a 12.11.2007 se mi ten sen splnil. Fai Leslie Leven zvaná Feleen bude hezky tmavá jako kdysi moje Draga nebo Ronny ;-) Co od ní očekávám, je hlavně dokonalý parťák pro Froda, protože psi jsou vždycky šťastnější, když mají psího kámoše a později uvidíme, co se z ní vyklube za překvapení. Naši psi jsou v první řadě členy rodiny a až potom něco jiného. Třeba šampiony krásy... ;-)

Moje smečka

Závěrem bych chtěla poděkovat své mamce Marcele Votrubové, která má svou neskutečnou zásluhu při budování mého snu - chovat Anglické setry! Je to ona, která mi předává své letité zkušenosti, a která mi pomáhá naše psy vychovávat, opatrovat a patřičně rozmazlovat. :-)

 

V Mlázovicích dne 11.2.2008                                   Jana Votrubová - majitelka chovatelské stanice